Open Access

Open Access

Pół wieku ochrony dziedzictwa PW

Izabela Koptoń-Ryniec

Oddajemy do rąk Czytelników książkę nietypową, pozwalającą spojrzeć na Uczelnię jako instytucję, która kształcąc studentów i prowadząc badania naukowe z perspektywą wdrożenia wyników tych badań w przyszłości, pamięta i przypomina ważne wydarzenia z jej historii i postacie, które ją tworzyły.dr…

Zobacz więcej

Zaufanie do systemów sztucznej inteligencji

Marek Jakubiak (red.), Paweł Stacewicz (red.)

W prezentowanym wyborze tekstów zagadnienie zaufania podjęto w sposób możliwie aktualny i wszechstronny. Odnosi się to zarówno do kwestii ogólnych, wręcz filozoficznych, związanych z narzuceniem na sposób działania maszyn pewnych norm, które od wieków postulują etycy (np. Arystoteles); jak również…

Zobacz więcej

Różne oblicza informacji

Paweł Stacewicz (red. nauk.)

W monografii zaprezentowano wyniki interdyscyplinarnych badań nad pojęciem informacji. Podjęto w niej następujące kwestie: różne znaczenie terminu „informacja”, rozróżnianie między informacją opisową i słowną, możliwość redukcji informacji do danych (czyli przedmiotu zainteresowania informatyki), przetwarzanie informacji za pomocą heurystyk oraz sposoby…

Zobacz więcej

Przedmioty wirtualne

Bartłomiej Skowron (red. nauk.), Paweł Stacewicz (red. nauk.)

Charakterystycznym rysem współczesności jest coraz szersza obecność w naszym życiu przedmiotów wirtualnych. Należą do nich witryny internetowe, portale społecznościowe, sklepy on-line, gry komputerowe, elektroniczne dzieła sztuki, wirtualne pieniądze, a nawet pewnego rodzaju organizacje, których naturalnym środowiskiem działania jest Internet. Owa…

Zobacz więcej

Pojęcia jako funkcje decyzyjne. Zagadnienia filozoficzne, metodologiczne i informatyczne

Paweł Stacewicz

Czym są pojęcia, że możemy je pojmować na różne sposoby, wnikając w różne warstwy wytwarzanej i gromadzonej przez człowieka wiedzy? Pytanie to nurtuje filozofów, psychologów, semiotyków, logików, lingwistów, ale także informatyków i specjalistów od sztucznej inteligencji. Wszyscy oni uznają pojęcia…

Zobacz więcej

Od informatyki i jej zastosowań do światopoglądu informatycznego

Paweł Stacewicz (red. nauk.)

Monografia jest efektem filozoficznych rozważań jej autorów dotyczących informatyki i jej zastosowań w różnych dziedzinach (m.in. w biologii, kosmologii, lingwistyce i sztucznej inteligencji). Pojęciem, które scala poszczególne rozdziały jest światopogląd informatyczny. Oznacza ono nową, prefilozoficzną wizję świata. Wizję, która polega…

Zobacz więcej

Od informacji do wiedzy. Aspekty teoretyczne i aplikacyjne

Helena Bulińska-Stangrecka (red.), Paweł Stacewicz (red.)

We współczesnym dyskursie naukowym coraz częściej występują odniesienia do takich zjawisk, jak wiek informacji, społeczeństwo informacyjne, gospodarka oparta na wiedzy czy zarządzanie wiedzą. W warstwie konceptualnej ich wspólny mianownik stanowi pojęcie informacji, która pod pewnymi warunkami może stać się wiedzą.…

Zobacz więcej